Program realizowany jest przez:
Aktualności
Zakres wymagań 2015/16
Zadania konkursowe na każdym etapie będą wymagały zastosowania podanych w zakresie wymagań umiejętności w odniesieniu do wypisanych zagadnień. Uczestników obowiązuje znajomość znaczenia poszczególnych pojęć zgodna z treścią wskazanych źródeł. Uczestnicy Konkursu powinni rozumieć wszystkie informacje podane w źródłach (również te w źródle niewyjaśnione).
Zwracamy uwagę na konieczność śledzenia zmian (głównie w zakresie składów instytucji) wynikających z różnicy czasu między ukazaniem się źródeł a datami etapów Konkursu. O ile nie jest powiedziane inaczej, zadania dotyczą stanu aktualnego na dzień danego etapu Konkursu.
Umiejętności
Uczestnicy Konkursu powinni opanować umiejętności obejmujące i poszerzające treści podstawy programowej przedmiotu wiedza o społeczeństwie. W szczególności wymagane jest:
- odtwarzanie posiadanych informacji i odczytywanie podanych;
- wyjaśnianie: nazywanie, opisywanie, streszczanie, rysowanie, zaznaczanie na grafice;
- analizowanie: selekcjonowanie, porządkowanie, porównywanie, wykonywanie obliczeń, interpretowanie, łączenie, uogólnianie, wnioskowanie, wskazywanie wspólnych cech, różnic, przyczyn, skutków, zależności, analogii, przejawów oraz przykładów;
- formułowanie własnego stanowiska (w tym wartościowanie);
- uzasadnianie (w tym argumentowanie).
Powyższe umiejętności obowiązują w stosunku do wymaganych wiadomości oraz informacji zawartych w podanych źródłach w formie m.in. tekstu, nagrania, tabeli, grafiki (np. wykresu, schematu, rysunku, fotografii, mapy).
Wiadomości
Uczestnicy Konkursu powinni opanować wiadomości obejmujące i poszerzające treści podstawy programowej przedmiotu wiedza o społeczeństwie. W szczególności wymagana jest znajomość:
- zasad funkcjonowania samorządów w Polsce,
- klasyfikacji państw według różnych kryteriów,
- zasad funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego oraz społeczeństwa,
- podstaw ustroju Polski oraz
- bieżących wydarzeń w Polsce, Europie i na świecie.
Dokładny zakres wymagań opisują poniższe zagadnienia.
Źródła
- Podręczniki do wiedzy o społeczeństwie dopuszczone do użytku przez Ministra Edukacji Narodowej. W przypadku podręcznika KOSS (red. Merta T., Pacewicz A., Centrum Edukacji Obywatelskiej) źródłem są następujące rozdziały:
- cz. 1 podstawowa (wyd. 2015): I.3-5, II.1-4, III.1-4, IV.1-4, V.1-6, VI.1-4, Słowniczek.
- cz. 2 rozszerzona (wyd. 2013): VII.1-4, VIII.1-4, Kalendarium: świat i Polska 1945-2011 (tylko w odniesieniu do Solidarności i Okrągłego Stołu) i Słowniczek.
- Dowolny atlas zawierający mapę polityczną świata, mapę Europy z przypisanymi im stolicami i flagami, mapę Polski z podziałem na województwa i ich stolice.
- Przekazy medialne opublikowane/nadane od 1 września 2015 r.
Oryginalne testy z lat poprzednich znajdziesz na EduTubie.