Projekt

Pełny poradnik dotyczący realizacji projektu znajdziesz na wskazanych niżej stronach.

Witaj w poradniku dla drugiego etapu Konkursu Wiedzy Obywatelskiej i Ekonomicznej. Przed tobą kilka tygodni pracy nad projektem badawczym. Twoim zadaniem będzie zaplanowanie i przeprowadzenie wybranego przez ciebie lokalnego problemu, przedstawienie wyników badania oraz zaproponowanie rozwiązania badanego problemu. Wszystkie te działania zapiszesz i podsumujesz w raporcie z badania. Jak to wszystko zrobić? Od czego zacząć? Wszystkiego dowiesz się właśnie z tego poradnika.

Obsługa poradnika

Poradnik składa się z 4 części:

  1. O projekcie, którą właśnie czytasz, będącą wprowadzeniem do projektu,
  2. Co w nim zrobić?, opisującą wszystkie kroki, które powinieneś wykonać realizując ten projekt; dodatkowo do opisu każdego kroku zobaczysz przykłady, jak można go zrealizować.
  3. Przykłady, gdzie zebrane są wszystkie przykłady z poprzedniej części poradnika, abyś w razie potrzeby mógł je łatwo odnaleźć,
  4. Kryteria oceny, gdzie sprawdzisz, jak twój projekt zostanie oceniony.

Aby przemieszczać się pomiędzy tymi częściami, wystarczy kliknąć na ikonę interesującej cię części na górze strony.

Praca z formularzami

Ważnym elementem pracy metodą projektu jest rozkładanie swojej pracy w czasie i trzymanie się terminów. W projekcie konkursowym pokazujesz, że potrafisz planować swoją pracę, poprzez systematyczne przesyłanie kolejnych wykonanych części projektu. Zrobisz poprzez wypełnienie i przesłanie trzech formularzy internetowych. Linki do formularzy otrzymasz od komisji.

Formularze 1 i 2

Formularze 1 i 2 służą bieżącemu relacjonowaniu twoich prac. W nich będziesz przesyłał informacje m.in. na temat wybranego problemu oraz swojego pomysłu na badanie. Wykorzystaj te formularze jako narzędzie do prowadzenia notatek, które później rozbudujesz w raporcie z badania.

Pamiętaj, żebyś wypełnił i przesłał formularz 1 po raz pierwszy najpóźniej do 25 listopada 2017 r. (sobota) do 12:00, a formularz 2 - do 7 grudnia 2017 r. (czwartek) do 12:00. W innym przypadku nie otrzymasz punktów za ich terminowe przekazanie.

Formularz 3

Wypełnienie formularza 3 polega przede wszystkim na wgraniu raportu z badania, czyli zapisu wszystkich działań jakie podjąłeś w projekcie. Aby otrzymać punkty za terminowość wysłania formularza 3, powinieneś go przesłać najpóźniej do 18 grudnia 2017 r. (poniedziałek) do godz. 12:00.

Czy i jak mogę zmienić to, co napisałem w formularzu 1, 2 lub 3?

W trakcie pracy nad projektem może się okazać, że coś, co zaplanowałeś, jest niewykonalne. Albo że temat, który wybrałeś, nie da się tak łatwo zbadać, jak myślałeś i będziesz chciał go zmienić. To normalne. Dlatego umożliwiamy ci modyfikowanie tego, co wpisałeś i wysłałeś w każdym z trzech formularzy.

Jak zmodyfikować treść któregoś z formularzy? Wystarczy, że wypełnisz go po raz kolejny. Każdy z formularzy 1, 2 i 3 możesz wypełnić i przesłać tyle razy, ile chcesz. Weź pod uwagę jednak to, że zawsze będziesz wypełniał formularz od nowa - dlatego warto zachować gdzieś treść przesłaną w poprzednich formularzach (np. nie kasować mejli z potwierdzeniami uzupełnienia formularza).

Do oceny terminowości wysłania formularza pod uwagę brana jest zawsze data przekazania nam formularza 1, 2 lub 3 po raz pierwszy. Późniejsze modyfikacje nie wpłyną na ocenę terminowości. Jednocześnie do oceny w pozostałych kryteriach, pod uwagę brana jest wersja formularza wysłana najpóźniej.

Potwierdzenie wysłania formularza

Po wysłaniu każdego z formularzy powinieneś otrzymać automatyczne potwierdzenie jego uzupełnienia. Potwierdzenie wysłane zostanie na twój adres e-mail. Jeśli to nie nastąpi, sprawdź swoją skrzynkę SPAM, a gdy tam nie znajdziesz mejla, skontaktuj się pilnie z nami na kwoie@ceo.org.pl. Jedynie otrzymanie mejlowego potwierdzenia wysłania formularza świadczy o tym, że formularz został poprawnie wysłany. Brak mejlowego potwierdzenia skutkuje uznaniem przez komisję, że formularz nie został wypełniony i wysłany.

Koniec prac nad projektem

Wszystkie formularze masz prawo modyfikować do 21 grudnia 2017 r. (czwartek) do 12:00. O tej godzinie formularze zostaną zablokowane i tym samym zakończy się część projektowa etapu rejonowego.

Nie odkładaj wypełnienia żadnego z formularzy na ostatnią chwilę. Dzięki temu unikniesz stresu związanego z ew. awarią komputera, brakiem internetu czy obciążeniem serwera. Komisja nie będzie mogła przyjąć twojego raportu po wyznaczonym terminie, niezależnie od przyczyn jego niedostarczenia do 21 grudnia 2017 r. do godziny 12:00.

Od czego zacząć?

14 listopada 2017 r. (wtorek) otrzymasz mejla z linkiem do formularza rejestracyjnego. Odbierz tę wiadomość, a następnie wypełnij formularz do 15 listopada 2017 r. (środa). Po poprawnym uzupełnieniu formularza otrzymasz automatyczne potwierdzenie rejestracji na adres e-mail wskazany w formularzu.

19 listopada 2017 r. (niedziela) otrzymasz mejla z indywidualnym kodem oraz indywidualnymi linkami do trzech formularzy internetowych:

  • Wyboru i opisu problemu (formularz 1),
  • Zaplanowania badania (formularz 2),
  • Wgrania raportu z badania (formularz 3).

Jeśli nie otrzymasz któregokolwiek z mejli, niezwłocznie zgłoś to na kwoie@ceo.org.pl.

Potrzebujesz pomocy?

Nie rozumiesz jakieś treści poradnika? Chcesz upewnić się, czy dobrze rozumiesz dany fragment? Napisz do nas na kwoie@ceo.org.pl lub na Facebook-u.