Co zrobić? Krok 1

Wybór i opis problemu

Pierwszą rzeczą, którą zrobisz, będzie wybór tematu twojego projektu. Teraz zdecydujesz, jaki problem zbadasz.

Jakie cechy musi spełnić temat projektu?

Charakter problemowy tematu

Problemem możemy nazwać sytuację trudną lub trudności, które pojawiają się w pewnych okolicznościach. To takie zjawisko, które oceniamy negatywnie i które wymaga rozwiązania. Właśnie takie zjawisko musisz wybrać jako temat swojego projektu.
Warto, abyś temat twojego projektu sformułował tak, żeby jasno wskazywał, jakim problemem będziesz się zajmował. Spójrz na przykład:
  • temat Profil na Facebook'u a rzeczywistość - czyli jak znajomi z mojej klasy prezentują się w wirtualnej przestrzeni nie wskazuje problemu, jednak podobny
  • temat Profil na Facebook'u a rzeczywistość - czyli jak znajomi z mojej klasy lekkomyślnie ujawniają swoje dane w wirtualnej przestrzeni wskazuje jednoznacznie na problem (tj. na negatywne zjawisko lekkomyślności ujawniania swoich danych), którego rozwiązanie będziesz mógł opisać pod koniec projektu.
Wybierając temat swojego projektu warto kierować się swoimi zainteresowaniami - dzięki temu przeprowadzenie badania będzie dla ciebie znacznie przyjemniejsze niż gdybyś miał zajmować się problemem, które cię nie interesuje. W innym wypadku szybko możesz się znudzić.

Problem lokalny

Trudno byłoby ci zaproponować rozwiązanie problemu bezrobocia czy korupcji w Polsce lub na całym świecie - nawet najwięksi eksperci mają z tym problem. Dlatego zależy nam, abyś zajął się mniejszym, lokalnym problemem, którego rozwiązanie łatwiej znaleźć. Dlatego wybrany przez ciebie problem powinien występować:
  • w gminie, w której mieszkasz (np. w twojej miejscowości, na twoim osiedlu),
  • w twojej szkole lub
  • w niewielkiej grupie, do której należysz (np. grupie w serwisie społecznościowym, zespole muzycznym, drużynie harcerskiej, klasie itd.).

Problem, który da się zbadać

Podczas wyboru problemu zapewne będziesz od razu się zastanawiać, jakie badanie przeprowadzić (np. zbadam, jak często koleżanki i koledzy ściągają na klasówkach i zrobię ankietę). Zachęcamy ciebie do wstrzymania się teraz z decyzją o tym, jakie badanie przeprowadzisz - to zaplanujesz dopiero w kroku 4. Natomiast jeśli już chcesz podjąć decyzję o rodzaju badania, to pamiętaj, że w projekcie nie możesz m.in. przeprowadzić ankiety czy wywiadu.

Nie masz pomysłu na temat, którym mógłbyś się zająć? Spójrz na przykłady na dole strony - może one ci pomogą?

Po wyborze czas na opis problemu

Poza sformułowaniem tematu swojego projektu, który musi dotyczyć lokalnego problemu, musisz w raporcie również pokazać, dlaczego wybrany przez ciebie problem rzeczywiście jest problemem. Opisz, co jest złego w badanej przez ciebie sytuacji, jakie negatywne skutki powoduje oraz kogo dotyczy ten problem.

Na przykład: Korupcja wśród urzędników w urzędzie mojej gminy jest zła, gdyż powoduje straty dla mieszkańców gminy. Albo: Nierówny chodnik na mojej ulicy jest problemem, gdyż ktoś z mieszkańców osiedla może potknąć się o wystającą płytę chodnikową, przewrócić się i złamać nogę. Oczywiście zachęcamy ciebie do dokładniejszego opisania charakteru problemowego wybranego tematu – będzie miało to wpływ na ocenę twojej pracy w kryterium "Jakość raportu z badania".

Co powinno znaleźć się w formularzu 1?

  1. Podaj temat (tytuł) projektu. Pamiętaj, że temat powinien:
    • jasno wskazywać na problem, którym będziesz się zajmował,
    • ograniczać zakres badania lokalnie (do twojej gminy, szkoły lub małej grupy, do której należysz).
  2. Następnie opisz problem skupiając się na pokazaniu, dlaczego można nazwać go problemem (tj. pokaż, jakie negatywne skutki wywołuje).

Pamiętaj: formularze służą do prowadzenia przez ciebie notatek – nie musisz zapisywać swoich odpowiedzi w pełnych zdaniach, możesz zapisać je np. w punktach. Ważne, żebyś wszystko dużo dokładniej opisał w raporcie.

Co powinno znaleźć się w raporcie?

Te same treści, co w formularzu, tj. poprawnie sformułowany temat oraz opis problemu ze wskazaniem, dlaczego można nazwać go problemem (tj. ze wskazaniem negatywnych skutków tego problemu).

Pamiętaj: raport jest podstawą oceny. Dlatego opis w raporcie powinien być bardzo dokładny i wyczerpujący, zapisany w pełnych, starannie sformułowanych zdaniach. Zatem jeśli skopiowałeś treść z formularza do pliku z raportem, przeformułuj ją i zastanów się, czy na pewno twój opis jest szczegółowy i spełnia wszystkie kryteria.

Przykłady realizacji kroku 1 w raporcie

Zastanawiasz się, jak zapisać ten krok w raporcie? Poniżej znajdziesz przykłady. Uwaga: czytając dany przykład, koniecznie zapoznaj się z komentarzem umieszczonym pod nim. Dzięki temu będziesz wiedział, jakich błędów uniknąć.

Przykład 1

Przykład 2

Przykład 3

Pomysły na tematy