Co zrobić? Krok 5

Uwaga: Od tego kroku wszystko, o czym mowa powinno znaleźć się wyłącznie w raporcie. W formularzu 3 prześlesz tylko raport.

Przeprowadzenie badania i opis jego przebiegu

Dotychczasowe kroki miały przygotować cię do przeprowadzenia badania. Wybrałeś problem, którym chcesz się zająć, postawiłeś pytanie badawcze, na które będziesz musiał odpowiedzieć, określiłeś kogo dotyczą te pytania i jaką grupę w  tym celu przebadasz, oraz jakiej metody użyjesz. Zaplanowałeś też, w jaki sposób przeprowadzisz badanie. Teraz czas na odejście zza biurka i wyjście do ludzi - przeprowadzenie badania. Gdy to już zrobisz, wrócisz do biurka i przedstawisz to, co zrobiłeś.

Opis przeprowadzenia badania

Zanim w raporcie przejdziesz do omawiania wyników musisz pokazać, jak je zebrałeś. Pamiętaj, że osoba która będzie oceniać twój raport nie była przy tobie w trakcie przeprowadzania badania, twoim zadaniem jest więc jak najdokładniej opisać, co i jak to zrobiłeś.

W opisie przeprowadzenia badania zawrzyj koniecznie następujące informacje:

  • jaką metodą przeprowadziłeś badanie,
  • kiedy badanie zostało przeprowadzone i jak długo trawło,
  • gdzie badanie się odbyło,
  • co konkretnie badałeś,
  • jak dokładnie przebiegło badanie (jakie czynności podjąłeś, z ilu etapów składało się badanie itd.),
  • w jaki sposób dokumentowałeś przeprowadzenie badania,
  • czy zmieniło się coś w stosunku do planu, który przedstawiłeś w formularzu 2?; jeśli tak - co konkretnie uległo zmianie?; jeśli nie, napisz wprost, że badanie przebiegło zgodnie z planem

Jak widzisz, wiele rzeczy pokrywa się z tym, co zrobiłeś w kroku 4. Dlatego przygotowany plan badania może być dobrym punktem wyjścia. Pamiętaj jednak – bardzo ważnym elementem jest opisanie tego, co miało miejsce i wskazanie różnic między tym, co zaplanowałeś a tym, co wydarzyło się w rzeczywistości.

Na czym uczniowie tracą najczęściej punkt?

W poprzednich edycjach uczniowie bardzo często tracili punkty, ponieważ nie pisali, czy ich badanie przebiegło zgodnie z planem, czy może jednak coś zmienili w trakcie jego realizacji (jeśli tak, to co?). Pamiętajcie: nawet jeśli wszytsko poszło zgodnie z planem, trzeba o tym napisać. Brak takiej informacji oznacza stratę jednego punktu, który nierzadko decyduje o kwalifikacji do kolejnego etapu. Dlatego warto o tym pamiętać!

Czym się różni krok 5 od kroku 4?

Celem kroku 4 było zaplanowanie badania, czyli przygotowanie się do wyjścia zza biurka i rozpoczęcia działań w terenie. I to właśnie ten fakt jest oceniany w kryterium "Praca projektowa". Plan badania jest dla ciebie – ma pomóc ci w przeprowadzeniu badania.

Z kolei raport tworzy się dla osób, które chciałyby zapoznać się z wynikami twojego badania, a nie brały w nim udziału (a więc także dla komisji, która ocenia projekty). Sporządza się go na samym końcu i jest podsumowaniem przeprowadzonego badania, dlatego zamiast umieszczać w raporcie plan badania należy przedstawić, jak to badanie przebiegało. Wykonując krok 5 pokazujesz, że rzeczywiście przeprowadziłeś badanie, pokazujesz jak ono wyglądało i czy oraz co się zmieniło względem planu. To właśnie na podstawie opisu przeprowadzenia badania komisja oceni jakość zrealizowanych przez ciebie działań badawczych.

Podsumowując - krok 4 był pomocą dla ciebie w przygotowaniu badania, krok 5 jest podstawą oceny twojego badania.

Co powinno znaleźć się w raporcie?

Opisz dokładnie:

  1. jaką metodą przeprowadziłeś badanie,
  2. kiedy badanie zostało przeprowadzone i jak długo trawło,
  3. gdzie badanie się odbyło,
  4. co konkretnie badałeś,
  5. jak dokładnie przebiegło badanie (jakie czynności podjąłeś, z ilu etapów składało się badanie itd.),
  6. w jaki sposób dokumentowałeś przeprowadzenie badania,
  7. czy coś zmieniło się w stosunku do planu, który przedstawiłeś w formularzu 2; jeśli tak - opisz te różnice; jeśli nie, napisz jednoznacznie, że żadne różnice nie wystąpiły;
  8. Pamiętaj również o dołączeniu do raportu dokumentacji badania. Aby otrzymać punkt, powinieneś przedstawić skan swoich notatek oraz co najmniej 1 zdjęcie lub 1 film zrobiony podczas badania.

Jeśli przeprowadziłeś więcej niż jedno badanie - powtórz te czynności także w stosunku do pozostałych badań.

Przykłady realizacji kroku 5 w raporcie

Zastanawiasz się, jak zapisać ten krok w raporcie? Poniżej znajdziesz przykłady. Uwaga: czytając dany przykład, koniecznie zapoznaj się z komentarzem umieszczonym pod nim. Dzięki temu będziesz wiedział, jakich błędów uniknąć.

Przykład 1

Przykład 2

Przykład 3

Przykład 4